ZVONY – AKTUALITY

9. července 2016 – Zvony jsou na Karlově!

Zvony byly do Karlovského chrámu převezeny v sobotu 9. července tohoto roku. Cesta byla hluboce symbolická a zvony krom poutníků doprovázeli i členové spolku Četnická pátrací stanice Praha. Jejich přítomnost odkazovala na propojení karlovského chrámu s duchovním životem Policie ČR, tedy s „mocenskou složkou státu“, což byl ostatně i záměr samotného zakladatele kostela.

První zastavení bylo v Roudnici nad Labem, v bratrském augustiniánském klášteře. V klášterním kostele Narození Panny Marie byla od 08.00 hodiny ranní sloužena děkovná mše svatá, celebrovaná místním farářem R. D. Martinem Brousilem. Asistovali mu bývalý karlovský duchovní správce R. D. Dr. Jiří Svoboda, současný karlovský duchovní správce R. D. doc. Dr. Stanislav Přibyl a karlovský jáhen mjr. Jiří Ignác Laňka.

Druhé zastavení proběhlo na Levém Hradci, sídle dávných českých knížat. Zde byla v kostele sv. Klimenta sloužena bohoslužba slova s modlitbou za duše našich předků a za český národ.

V Roztokách se zvony spolu s poutníky nalodily na loď Bohemia a vyrazily do Prahy do přístaviště na Rašínově nábřeží. Odsud jak zvony, tak i poutníci odjeli na Karlov.

Třetí a poslední zastavení bylo na hoře Karlově v chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého. Zde byly zvony usazeny v lodi kostela a od 19.00 hodin byly sloužena děkovná mše svatá, kterou celebrovat bývalý rektor kostela R. D.  Dr. Jiří Svoboda za asistence současného rektora R. D. doc. Dr. Stanislava Přibyla a karlovského jáhna mjr. Jiřího Ignáce Laňky. Mše byla sloužena za donátory a mecenáše karlovských zvonů.

Je třeba ze srdce poděkovat těm, kdo se za toto dílo zasloužili.

Samotnou výrobu zvonů spolehlivě zajistil spolek Chrám-Karlov. Hlavním donátorem karlovských zvonů, bez kterého by se tento projekt nemohl uskutečnit, je matematik a bojovník proti korupci pan Dr. Karel Janeček, výkonným motorem je pan Jan Rybář a duchovním otcem je pan Dr. Václav Cílek. Zvony odlil v polském Przemyślu pan Piotr Olszewski ze zvonařské dílny Jan Felczyński, technické záležitosti, jako je kování srdcí zvonů a instalace pohonu do zvonice zajišťuje pan Grzegorz Klyszcz z firmy RDUCH.

 

27. února 2016 – Uzavření sbírky na karlovské zvony

Přípravy projektu „Hlas pro Karlov“, tedy výroby a instalace nových zvonů pro karlovský chrám, jsou v plném proudu a úspěšně pokračují. Výrobu zvonů garantuje karlovská duchovní správa v úzké a přátelské spolupráci se spolkem „Chrám-Karlov, z.s.“, který se ustavil právě pro podporu tohoto díla. Zvony jsou financovány z kostelní sbírky a ze štědrých darů mecenášů.

Přípravu zvonové komory kostela a výrobu zvonové stolice garantuje a velkoryse financuje Hlavní město Praha.

Dnešnímu dni předcházela mnohá jednání, přípravné práce, provádění stavebně historických průzkumů a další a další činnosti, kterých se účastnilo mnoho dobrých lidí nejen z Arcibiskupství pražského, Magistrátu hlavního města Prahy a Pražského památkového ústavu. Jim všem patří veliký dík!

Po dlouhých a náročných jednáních bylo rozhodnuto, že zvony se budou odlévat v polském Przemyślu ve zvonařské dílně Jan Felczyński. Budou tři, největší ponese jméno Panna Maria a bude vážit 1450 kg v ladění dis-es1, prostřední Karel Veliký bude mít 800 kg a ladění fis-ges1 a nejmenší Albert Veliký o váze 420 bude laděn do ais-b1. Hotové zvony by měly být na Karlov přivezeny začátkem července. O přesném datu a průběhu budeme ještě informovat. Jeden z posledních návrhů podoby zvonů můžete vidět (ZDE).

Protože práce na výrobě zvonů bude trvat po několik měsíců, musíme již uzavřít sbírku, vyhlášenou pro tento účel. Respektive musíme ukončit možnost mít své jméno odlito na zvonovém těle. Sbírka samotná bude pokračovat, účet zůstane aktivní, abychom měli prostředky pro údržbu zvonů, zvonové stolice a zvonového zařízení, i pro úpravy zvonové komory. Pokud budete ochotni duchovní správu pro tento účel i nadále podporovat, budeme Vám nesmírně vděčni.

Pro možnost odlít jméno na tělo zvonu (při daru 10.000,- Kč a výše) sbírku uzavíráme v neděli 13. března 2016 v 20.00 hodin. Po této hodině budeme odesílat uzavřený seznam jmen do zvonařské dílny k přípravě šablony.

Uctivé, srdečné a vděčné přání všeho dobra Vám všem, kdo tomuto dílu pomáháte!! Ať Vám i Vašim drahým Pán stále žehná+ a chrání Vás!

 


 


 

1. prosince 2014 – k tomuto datu je díky štědrosti dárců na účtu částka 106.433,- Kč. Zaplať Pán Bůh!

25. září 2014 – Karlovský chrám navštívila zvonařka paní Dytrychová, která si prohlédla kostel, zvláště pak jeho zvonici.

13. srpna 2014 – Jeho Eminence Dominik kardinál Duka převzal patronát nad sbírkou na nové zvony pro Karlovský kostel. Úmysl sbírky a číslo účtu bylo zveřejněno na webových stránkách Karlovské duchovní správy.

22. dubna 2014 – toto úterý o čtvrté hodině odpolední byla zahájena porada ke Karlovským oslavám na Karlově. Schůzky se zúčastnil Jeho Eminence Dominik kardinál Duka, karlovský duchovní správce Dr. Jiří Svoboda, karlovský jáhen mjr. Jiří Laňka, Dr. František Skopec a Mgr. Lenka Kluková. Zde padl návrh ze strany duchovní správy na pořízení nových zvonů pro Karlovský chrám, který byl Dr. Skopcem i Mgr. Klukovou s nadšením podpořen, a který otec kardinál s radostí schválil.

18. březen 2014 – Jeho Eminence Dominik kardinál Duka svolal poradu do podstřešního altánu arcibiskupství pražského k účasti Karlovského chrámu na oslavách 700 výročí narození českého krále a římského císaře blahé paměti Karla IV. Lucemburského.

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.